ev baklavası

Author: LUGAS // Category: ,
KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN!


Blog sahibi olmak insana belli bir sorumluluk getiriyor. Kimse izlemese bakmasa bile aranızda bir bağ oluşuyor sana muhtaç sanal bir çocukmuş gibi demeyeyimde.. sanki küçük yavru bir köpecik gibi yemeğini suyunu, tuvalet saatini ihmal edersen, mutsuz kısık kısık inleyiverecekmiş gibi hissediyorum.
Bakmasamda içimden öyle kısık kısık inliyor arada.
Geçen ayı tamamen boş geçirip hiç bir tarif eklememek, yine bende böyle bi hisle, sıkıntı yarattı. Sanki çocuğuna özen göstermemiş anne psikolojisi ve iç huzursuzluğu içerisine girdim..
Birşeyler yapıp kendimi affettirmem lazımdı. Bi kaç jan janlı etiket, bol bol videoyla desteklenmiş yepiz yeni
ya da yapması alengirli bazı tariflerle dinamik bir imaj çalışmasıyla
durumu kurtarabilirim diye düşündüm.
İşte bu yüzden videolu tariflerle, yapılması zahmetli hamur işlerini,
usta ellerden (yani annemden) çekip yayınlama projemi hayata geçirdim.
Videoların kısa ve akıcı olması bakımından annemi başrole oturtup baklavayı ona yaptırdım. Bu gayet mantıklı bir fikirdi çünkü hamurla dans eden annem yerine hamurla boğuşup duran beni çekmek uzun metraj komedi filminden farksız olurdu.
Herkes bildiği işi yapsın dedim baklavayı ona yaptırdım bende resimledim ve getir götür işleriyle uğraşıp mutfakta çıraklık yaptım.
Videolu tariflerle amacım anlatılması zor olan tarifleri görselle destekleyerek daha iyi anlaşılmasını sağlamak.. Görsel hafıza güçlüdür, unutmaz!
İlk tarifte eksik gedikler var.
Düzenlemeyi yaparken tek tek gözüme çarptı..
tüh bee!! dediğim yerler var, aşağıda açıkça yazdımda,
ama daha sonrakilerde daha iyi işler çıkartmaya çalışacağım..


malzemeler:( yufka hamuru için)


3 yumurta

1 çay bardağı süt

1 çay bardağı yoğurt

1 çay bardağı katı yağ (yarı yarıya eritilmiş halde)

1/2 çay kaşığı karbonat

1 fiske tuz


içine: 1/2 kg. ceviz içi (ya da şan fıstığı)
yufka katmanları arasına: 1/2 kg. elenmiş nişasta
şerbeti için;

1 lt suya

1 kg. 350 gr şeker
Baklavanın hamuru için verilen malzemeler, büyükçe bir teknede iyice karıştırılıp, kulak memesi kıvamında yoğurulur. ve hamur bir saat dinlenmeye bırakılır.
Daha sonra 30 adet mandalina büyüklüğünde bezeye ayrılır. 30 adet bezeyide 10arlı gruplar haline 3e ayrılır. Neden? Çünkü; Baklavamız 10lu gruplardan 3 kat olacak (ve aralarına 2 kat ceviz serpiştirilecek onun içünn)Bu mandalina büyüklüğündeki bezeler birer birer üstüne altına un serpiştirerek merdane yardımıyla yukarıdaki videodaki gibi büyütülür. Ve aralarına nişasta koyularak 10lu katlar halinde (alttaki resimdeki gibi) daha sonra açılmak üzere temiz bir bezin içine konup kurumaması için üstü kapatılır.


( sağda)elenmiş nişasta ve (solda) bezin içinde bekleşen açılmış bezeler
önemli bi not : bu beze katmanının ara katlarınıa nişastayı bularken, allataki videodaki gibi rahat açabilmek için, merdaneyle temas eden taban ve tavan kısımlarının nişastaya bulanmamasına dikkat ediyoruz.

10lu hamur katmanı altlı üstü çevirilerek yuvarlak bir şekilde merdane yardımıyla büyütülür. Aralardaki nişasta katmanları sayesinde 10 adet yufkamız aynı anda ve eşit oranda çarçabuk ince baklavalık yufka haline dönüşür.

10lu hamur katmanı merdaneyle iyice büyütülür, yağlanmış fırın tepsisini ölçü olarak kullanarak fazlalıklar kesilir.


Yağlanmış fırın tepsisine ilk 10lu yufka grubunu güzelce yerleştirip üstüne ceviz serpiştirilir. ( Cevizi azda koymayın çokta boğmayın kararında olsun..)
(Anne bu ilk kat biraz büyükmü olmuş ne? :D )


Sonra ikinci 10 katlı yufka grubu ve yine ceviz serpiştirilir.

3. grup yufka grubuda tepsiye yerleştirildikten sonra baklava dilimlenir. Üstüne kızdırılmış tereyağı eşit oranda gezdirilerek, baklavaya yedirilir. ( kızgın yağ gezdirme kısmını çekmeyi unutmuşum, pardon :/ )

250 dereecelik fırında her yeri eşit oranda kızartılarak fırından alınıp, şerbet dökümü için tepsi soğumaya bırakılır. Daha sonra yukarıdaki ölçülerde harlı ateşte karıştırılarak hazırlanmış şerbet kepçeyle tepsinin heryerine eşit oranda dökülerek baklavanın şerbeti çekmesi sağlanır ve en üstteki resim kıvamında süper bayramlık bir tatlı haline dönüştürülür.
önemli not; baklava şerbeti iyice çekmeden ucundan azıcık tadına bakılması tavsiye olunmaz. Çünkü; ortaya çıkan boşlukta şerbetin eşit oranda dağılmasını engelleyici fizik kuralları hasıl olmakta ve baklavanın istenilen kaliteye gelmesi imkansızlaşmakta ve neticesinde bunca emek biraz güme gitmektedir. Tecrübeyle sabit bir uyarıdır, dikkate alınız!
Annem Eminem, hünerli ellerin ve müşvik ve disiplinli çalışmanla çekimlere katkıda bulunduğun için, emeğine, eline, koluna sağlık annemm teşekkür ederim. (yanlız annemin Türkan Şoray kanunlarına benzer katı kanunları var, dirsekten yukarısını çekmeme izin vermedi :P )
ve kardeşim Arif, tıkandığım yerlerde hızır gibi yetişip Arife tarif gerekmez atasözünün hakkını verdiğin videoları istenilen kıvamlara getirip yüklememe yardımcı olduğun ve blogumla sorumlu bir ebeveyn edasıyla ilgilenip, güncellediğin için..teşekkürler.. :))

0 Responses to "ev baklavası"

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...